Pisz – zabytkowe miasto

Pisz jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Leży w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Położenie nad jeziorem Roś i rzeką Pisą sprawia, że nie brakuje tu atrakcji. Można zobaczyć sporo malowniczych widoków. Miasto znajduje się w otoczeniu Puszczy Piskiej. Tutejsze zabytki potrafią zachwycić niejednego turystę. Wybierając się do tej miejscowości na weekendowy wyjazd lub na wakacje z rodziną, warto wcześniej zarezerwować noclegi [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,pisz,0.html]. Pisz jest miastem, w którym sporo jest ośrodków wczasowych. Znajduje się tu rozwinięta baza noclegowa. Czas spędzony w tej miejscowości na pewno będzie pełen przygód, a zabytki pomogą przybliżyć ciekawą historię Piszu.

Będąc w Piszu koniecznie zobaczyć trzeba kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jego najstarszy element stanowi wieża. Kościół został zbudowany w 1843 roku. Wcześniej stała tam świątynia, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Wieża kościoła składa się z trzech kondygnacji. Jest ona otynkowana. Jej dach przechodzi w ośmioboczną latarnię. Na wieży można zobaczyć zegar. Znajduje się na niej również krzyż z 1739 roku. Wnętrze kościoła zdobi ołtarz. Został stworzony w stylu późnego renesansu. Odnowiono go w 1969 roku. W kościele można znaleźć również barokową ambonę, która pochodzi z roku 1701 roku. Inne zabytki znajdujące się w świątyni to przede wszystkim krucyfiks, polichromowany pelikan oraz chrzcielnica.

Kolejnym zabytkowym obiektem, który warto zobaczyć są ruiny zamku krzyżackiego. Znajdują się przy ulicy Gizewiusza. Zachowały się jedynie fragmenty murów oraz fundamenty. Zamek został wybudowany w XIV wieku. Wzniesiono go na planie prostokąta nad brzegami rzeki Pisy. Często był niszczony oraz przebudowywany. W wieku XVIII przestał pełnić swoją militarną funkcję. Wtedy też trafił do prywatnego właściciela i został częściowo rozebrany. Reszta zamku została przeznaczona na cele mieszkalne. W 2003 roku przeprowadzono tam prace archeologiczne. Z zamkiem wiąże się legenda, która mówi, że stamtąd prowadzi przejście podziemne pod rzeką Pisą do dawnego folwarku krzyżackiego w Łupkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>