Najpiękniejszy spływ kajakowy w Polsce – Ruciane-Nida

Ruciane-Nida jest sennym miasteczkiem położonym w samym sercu Puszczy Piskiej. Zlokalizowane jest niedaleko Piszu (➩zabytkowe miasto). Jest nie do poznania w szczycie sezonu letniego. Wielkie Jeziora Nidzickie i Śniardwy znajdujące się na terenie gminy przyciągają amatorów sportów wodnych. Tutaj też znajduje się jeden z najpiękniejszych spływów w Polsce- po rzece Krutyni. Najpiękniejsze, przyrodnicze perełki widoczne są tylko z wygodnego kajakowego siedziska. Trasa nie jest zbyt wymagająca i spokojnie poradzą sobie z nią nawet Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakami. W zachwyt wprawią świergot ptaków, szmer wody czy zachwycające widoki. W miejscowości znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, w tym kajaków. Najlepiej trasę spływu pokonywać z doświadczonym instruktorem sportów wodnych.

Najbardziej zatłoczone w okresie letnim jest centrum miejscowości oraz okolice plaży i miejsca cumowania żaglówek. Przepiękne lasy Puszczy Piskiej ze świetnie oznakowanymi trasami pozwolą zapomnieć o gwarze i tłoku. Gdy cisza i spokój jest priorytetem noclegu najlepiej szukać na obrzeżach zabudowań. Funkcjonują tu gospodarstwa, hotele i wille zlokalizowane w urokliwych, cichych miejscach często tuż nad jeziorem. Na miejscu jest dostępne wszystko- lokale gastronomiczne, smażalnie ryb, knajpki, puby- sklepy z pamiątkami, wypożyczalnie sprzętu. Baza turystyczna (miejsca noclegowe ➩ Meteor) jak na tak niewielką miejscowość prezentuje się wspaniale.

Latem na terenie gminy organizowanych jest mnóstwo imprez sportowych i kulturalnych. Wśród najważniejszych są Żeglarskie Grand Prix Mazur i towarzyszące im imprezy okolicznościowe. Ruciane-Nida to miejsce idealne do aktywnego wypoczynku. Istnieje co najmniej kilka pętli rowerowych, jedna z nich prowadzi wokół Jeziora Nidzickiego. To też miejsce, w którym z powodzeniem można uprawiać sporty zimowe jak narciarstwo biegowe. Na obszarze gminy znajduje się co najmniej cztery trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. Wyznaczone są one głównie w Puszczy Piskiej. Wypoczynek zimą dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń a przede wszystkim widoków. Część obszarów gminnych znajduje się bowiem w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Miejsca, które na pewno warto zobaczyć będąc w tutaj to stacja badawcza PAN gdzie hodowany jest konik polski, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie czy Jezioro Śniardwy.

6 comments

 1. Andrzejek pisze:

  Malowniczy region Polski. Polecam każdemu, aby naładować swoje baterie, tym bardziej jeżeli na co dzień mieszka się w dużym mieście.

 2. Anakonda pisze:

  Ruciane Nida to super odmiana od typowych tłumnych mazurskich kurortów, tutaj jest wyjątkowo i myślę, że nieco bardziej kameralnie

 3. Marysia6643 pisze:

  Ja raczej wolę Mrągowo, ale ogólnie na terenach pełnych jezior nie można się nudzić.

 4. Janinka pisze:

  Nikt nie będzie narzekał na nudę w Rucianem-Nidzie. Bardzo polecam tą miejscowość na regenerację sił.

 5. ShySky pisze:

  może w końcu odważę się na spływ kajakiem 😉

 6. Aquaanua pisze:

  Ruciane-NIda to miejscowość, w której się nie da nudzić :) Poza tym można tam znaleźć takie przytulne noclegi, że naprawdę warto tam być :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>