Jurata i Muzeum Rybołówstwa na Helu

Jurata leży w województwie pomorskim w powiecie puckim. Położna wśród lasów i wydm, znajduje się na Półwyspie Helskim. Przebiega przez nią linia kolejowa, która łączy Gdańsk z Helem. Kiedyś była to zwykła rybacka wieś, dzisiaj prestiżowy kurort, w którym wypoczywają znane osobistości ze świata kultury i polityki. Charakterystyczne dla tej miejscowości są przede wszystkim łagodne temperatury i duża ilość słonecznych dni w ciągu roku. Zadbana plaża, sosnowe lasy, szeroki deptak łączący Morze Bałtyckie z Zatoką Pucką, nieustannie zachęcają turystów do odwiedzania tej pięknej okolicy.

Baza noclegowa w Juracie [informacje na ] jest bardzo rozwinięta. Znaleźć można dużo obiektów oferujących miejsca noclegowe, nierzadko z wyżywieniem. Są tu wytworne hotele, komfortowe i przytulne pensjonaty oraz wygodne apartamenty. Możliwe jest także wynajęcie kwatery prywatnej czy domku letniskowego. Są również kempingi i pola namiotowe. Ceny są rozmaite, zależą od standardu obiektu i oferowanych przez niego udogodnień. Z racji tego, iż Jurata cieszy się powodzeniem przez cały rok, wskazane jest poszukanie odpowiedniego obiektu jeszcze przed przyjazdem. Nierzadko turyści rezerwują nocleg już kilka tygodni wcześniej. Wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej hasło “noclegi Jurata”, by znaleźć coś interesującego.

Każdy, kto zatrzyma się w Juracie, bez wątpienia powinien odwiedzić także Hel. Znajduje się tam warte zobaczenia Muzeum Rybołówstwa. Mieści się ono przy Bulwarze Nadmorskim 2. Muzeum istnieje w budynku dawnego kościoła z XV wieku, pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Obiekt usytuowany jest w centrum miasta, niedaleko portu, do muzeum należy od roku 1972 roku. Jest ono oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, którego misją jest ochrona dziedzictwa morskiego. Realizowana jest przez gromadzenie oraz zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą rzeczną i morską, żeglarstwem, rybołówstwem, okrętownictwem, szkutnictwem oraz edukacją morską. Muzeum ma za zadanie upowszechniać wiedzę o powyższych dziedzinach, a także o morskiej historii Polski.

Wewnątrz Muzeum Rybołówstwa znajduje się wystawa przedstawiająca oraz dokumentująca dzieje rybołówstwa przybrzeżnego. Można tam ujrzeć starodawny świat tradycji rybackich na Helu. Z kolei ekspozycja znajdująca się na powietrzu przedstawia wraki różnych statków, które zostały wyłowione przez rybaków. Można tam zobaczyć także narzędzia szkutnicze, przyrządy do połowów ryb oraz myślistwa morskiego. Warto udać się do tego muzeum, by poczuć ten nieprzeciętny klimat zamierzchłego rybactwa, zobaczyć starodawne narzędzia i dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat rybołówstwa. Bliskość bogatego w wiele atrakcji Helu, wspaniały mikroklimat, swoisty i jakże odmienny charakter tego rejonu zachęcają do odwiedzenia Juraty. Jest to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości na polskim Wybrzeżu Morza Bałtyckiego i warto ją odwiedzić, by przekonać się o jej wyjątkowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>